MOZAIKA

TWORZENIE ORYGINALNEGO WYSTROJU ŁAZIENKI Z MOZAIKAMI

Mozaiki istnieją od tysięcy lat. Ludzi od zawsze fascynowało tworzenie kompozycji złożonych z małych kawałków szkła, kamieni czy ceramiki. Używali ich do tworzenia obrazów, dokumentowania wydarzeń lub fragmentów historii. Niektóre ze starożytnych mozaik przetrwały do dziś, niektóre zostały odrestaurowane i teraz zadziwiają ludzi swoim dawnym luksusem, niektóre zostały zapomniane lub zniszczone. W odpowiednim czasie zastosowanie mozaiki stawało się coraz bardziej powszechne, a sama mozaika stała się bardzo popularną ozdobą. Znalazł on również zastosowanie w aranżacji lokali mieszkalnych. Na przykład mozaika płytkowa w wannie to rozwiązanie, które często można spotkać w mieszkaniach, domach prywatnych, pokojach hotelowych. Dzięki płytkom mozaikowym możemy stworzyć w łazience ciekawe wzory, a nawet całe obrazy. Różnorodność kolorów i faktur sprawia, że miniaturowe płytki można dopasować do niemal każdego stylu.

PŁYTKI DO ŁAZIENKI: NIUANSE WYKORZYSTANIA

Popularnym rozwiązaniem są kolorowe płytki z mozaiką, jednak nie należy ich stosować na całej powierzchni pomieszczenia - kompozycje mozaikowe nie nadają się do małych łazienek, ponieważ optycznie zmniejszają wnętrze. Projektanci wnętrz zalecają zabawę z tą formą z umiarem - najlepiej umieścić mozaikę tylko w kilku miejscach, gdzie będzie wyglądała najlepiej. Najczęściej płytki mozaika do łazienki stosowane są w okolicach lustra (dobrze wygląda lustro bez ramy, którą można stworzyć za pomocą mozaiki); służą również jako wykończenie wanny i blaty pod umywalką, dzięki czemu mozaika wyróżnia się na tle całej łazienki. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie mozaiki do podziału stref w łazience - możemy oddzielić strefę kąpielową (wanna, prysznic) od strefy z detergentami, koszem na pranie itp.

PŁYTKI MOZAIKOWE W WANNIE - SPOSÓB NA NIETYPOWĄ ARANŻACJĘ

Płytki mozaikowe mogą być kwadratowe, prostokątne lub okrągłe, można je również kupić w paskach, trójkątach lub wiórach. Istnieją mozaiki jednoczęściowe, które mogą mieć wielkość od 1cm do 5cm, ale ich montaż jest czasochłonny, ponieważ trzeba przykleić każdą małą płytkę osobno. Bardziej popularne są mozaiki pojedyncze, naklejane na plastikową siatkę, folię lub specjalny papier (taka forma przyspiesza proces układania). Kup mozaikę w łazience może być w rozmiarach: 30x30 cm.

JAKĄ MOZAIKĘ WYBRAĆ?

Mozaiki, podobnie jak duże płytki, wykonane są z różnych materiałów i w zależności od użytego materiału mają również różne parametry. Najpopularniejsze z nich to:

Mozaika ceramiczna

Płytki ceramiczne mozaikowe do łazienki mogą być wykonane z gresu lub masy szkliwionej. Gres porcelanowy jest bardziej trwały i długowieczny (odporny na mróz i ścieranie) i może być instalowany wewnątrz lub na zewnątrz. Z kolei ceramika szkliwiona silnie chłonie wodę, dlatego nie może być stosowana na zewnątrz.

Mozaika szklana

Mozaika szklana daje największe możliwości aranżacyjne. Ma różne wzory i kolory, może być wykonana ze szkła matowego lub błyszczącego, może zawierać różne domieszki. Ma bardzo dobre właściwości i nie wchłania wody, dlatego może być stosowany w szczególnie wymagających miejscach (np. w łazience). Szklana powierzchnia jest jednak podatna na zarysowania, dlatego lepiej nie stawiać go na podłodze, bo szybko straci swój urok.

Mozaika z kamienia naturalnego

Mozaiki kamienne do łazienki wykonuje się m.in. z marmuru (który jest miękki i podatny na uszkodzenia), kwarcu, trawertynu, a nawet kamyczków. Długo zachowują swoje właściwości i mogą być montowane zarówno na ścianach, jak i na podłodze.

Mozaika metalowa

Mozaiki metalowe to tak naprawdę małe płytki ceramiczne, na które naklejane są cienkie blaszki (mogą być wykonane z różnych rodzajów metali). Niestety, metal jest miękkim materiałem, więc łatwo może ulec zarysowaniu.

Drewniane mozaiki

Mozaiki drewniane wykonywane są najczęściej z drewna egzotycznego (litego), jak również z gatunków rodzimych. Płytki mozaikowe są impregnowane i mogą być stosowane w łazience. Ale lepiej jest kupić płytki mozaikowe do łazienki, aby wykończyć ściany nie narażone bezpośrednio na działanie wody (na przykład na ścianie obok łazienki).

GDZIE MOGĘ KUPIĆ MOZAIKĘ DO ŁAZIENKI?

Produkty renomowanych producentów Dunin, Dune, Metropol, Dell arte, dostępne w sklepie internetowym plytkitanio.pl. Na stronie regularnie pojawiają się nowe kolekcje, dzięki czemu można urządzić swoje wnętrze zgodnie z aktualnymi trendami w aranżacji wnętrz. Płytki mozaikowe do wanny dostępne są z dostawą do każdego miasta w Polsce: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Peremysl itd.